בלוג

איך לבחור חיפוי וריצוף לבית ומדוע תעדיפו קרמיקה?

כאשר בונים בית חדש או משפצים בית קיים, אחת הסוגיות בשיפוץ היא בחירת הריצוף ואריחי החיפוי . קבלת ההחלטה לגבי סוג הריצוף מתקבלת בשני מישורים. זוהי החלטה תקציבית והחלטה עיצובית. עליכם לעשות את השיקולים האישיים שלכם ולבחור את מה שעונה על כל הדרישות העיצוביות שלכם, תוך כדי תחשבות בתקציב. בשוק תוכלו למצוא מוצרים שונים כמו אריחי שיש, אריחי גרניט פורצלן, פרקטים וגם אריחי קרמיקה. האחרון שהזכרנו, אריחי הקרמיקה, הם במקרם רבם הבחירה המועדפת.

אריחי קרמיקה – חופש עיצובי

הרצפה היא מאוד דומיננטית מבחינה עיצובית וכאשר בוחרים חיפוי וריצוף לבית ישנם שיקולים עיצוביים רבים, שיקולים של צבע וברק, שיקולי גודל וצורה של האריחים, שיקולי המרקם החיצוני והתאמתם לחלל, לסביבה העיצובית של הבית. לפעמים מעצבים יעדיפו אריחי רצפה גדולים, במקרים אחרים קטנים; לפעמים יהיו אלו שילוב צורות או צבעים, או כל דבר אחר המשרת את המטרה. מהבחינה הזו ריצוף וחיפוי העשויים קרמיקה מעניקים לנו הרבה חופש עיצובי – אריחי קרמיקה מגיעים בסגנונות שונים, גדלים שונים והם אפילו נוחים לעבודה מכיוון שהרצפים יכולים לחתוך אותם בקלות.

עם אריחי קרמיקה המעצבים יכולים להגשים כמעט כל רעיון. אריחי קרמיקה עשויים מחרסית, חומר גלם טבעי וזול יחסית, אשר עבר תהליך עיבוד הכולל חום גבוה, זיגוג וליטוש. אם מדברים על עלויות, אריחי קרמיקה הם בהחלט פתרון זול אשר מוותר על האיכות. גם צורת ההתקנה של אריחי קרמיקה מאפשרת להוזיל את העלויות: קל מאוד לעבוד איתם, לחתוך אותם ולהדביק אותם, אפילו אין צורך בהסרת הרצפה הקיימת.

עמידותם של אריחי קרמיקה

כמה מילים על עמידותם. אריחי הקרמיקה ידועים בזכות עמידותם לרטיבות ובזכות זה תוכלו למצוא אותם במבטחים ובחדרי אמבטיה. אריחי הקרמיקה עמידים בפני שחיקה והם מתאימים לרוב חומרי הניקוי, ניתן לנקות אותם בקלות.

העלויות הזולות יחסית והחופש העיצובי, המאפשר לעשות כמעט כל דבר עם אריחי קרמיקה, הופך אותן לפופולריות מאוד. אך חשוב לדעת שלקרמיקה יש גם חסרונות. אריחי קרמיקה הם יותר שבירים מפתרונות אחרים ולכן חשוב שהרצף יסדר אותם בצורה ישירה, כאשר כולם באותו הגובה ומסודרים יחדיו ללא מרווחים או הבדלי גובה אשר עלולים לגרום לאריחים להישבר בקלות.

פרקטים – כמה דברים שצריך לדעת

פעם היינו מסתפקים במרצפות אבן עבור ריצוף הבית. אמנם ישנם סוגים שונים של מרצפות אבן אבל עדיין ישנה מוגבלות עיצובית. אנשים רבים מחפשים אחר עיצובים מתוחכמים יותר ובסגנונות שונים וכאן נכנסים לתמונה הפרקטים. ברמת העיקרון פרקטים הם אריחי עץ, טבעי או סינתטי היוצרים חיפוי לרצפה וניתן להתקינם בקלות על הרצפה הקיימת ללא צורך בהסרתה. הפרקטים משדרגים את עיצוב הבית ונותנים לו נגיעה יוקרתית. בעזרתם ניתן לתת אופי ואווירה לבית וכמובן ליצור קונספט עיצובי מורכב. בואו נכיר קצת את סוגי הפרקטים הקיימים בשוק:

סוגי פרקטים

פרקט עץ מלא – אם אתם מחפשים יוקרה אז פרקט עץ מלא הוא הדבר עבורכם. מדובר בפרקטים מחתיכות שלמות של עץ אשר נחתכו לצורה ולמידה המתאימה. פרקטים אלו עושים שימוש בעץ יוקרתי כמו אלון, דובדבן, בוק ואחרים ומחירם בהתאם. הם משאירים רושם רב ולכל אחד יש את הסגנון שלו הנובע מהמרקם של העץ ומהצבע. כמובן שבדרך כלל מדובר בצביעה אשר רק מדגישה את הצבע והמרקם הטבעי של העץ.

פרקט עץ שכבתי – זהו פתרון מעניין אשר נועד להעניק לכם מראה של פרקט עץ מלא במחיר זול יותר. למעשה מדובר בפרקט רב שכבתי אשר כולל שכבה חיצונית דקה העשויה עץ מלא ומתחתיה שכבות עץ זול יותר המודבקות אליה.

פרקט למינציה – פרקטים מסוג זה הם פופולריים מאוד היום ונחשבים לזולים יחסית. פרקטים אלו נחשבים לידידותיים לסביבה מכיוון שהם עשויים ממש משאריות של תעשיית העץ. מדובר בשבבי עץ דחוסים אשר עברו תהליך הדפס למינציה. בזכות הדפס הלמינציה ניתן להדפיס עליהם כל צבע ודוגמה, בין אם מרקם עץ טבעי או עיצובים קצת יותר פרועים.

פרקטים מעץ תופסים מקום נכבד בעולם העיצוב וניתן לראות אותם בבתים פרטיים ואפילו משרדי יוקרה. בכל מקום בו מותקנים פרקטים ישנה אווירה יוקרתית ומיוחדת התורמת מאוד לקונספט העיצובי של המקום.

כאשר אתם בוחרים פרקטים לבית, חשוב שתכירו את הסוגים השונים ותבינו מדוע ישנם הבדלים גדולים במחירים. שימו לב שלכל חומר יש את דרגת העמידות שלו וצרכי תחזוקה וניקיון שונים; חשוב שתיקחו דברים אלו בחשבון כאשר אתם בוחרים פרקט לבית או פרקטים למשרד.

היתרונות של קמיני גז

ישנם סוגים שונים של קמינים המשמשים לחימום הבתים בחורף. לכל אחד מסוגי הקמינים יש את היתרונות והחסרונות שלו. ניתן למצוא קמינים מסוגים שונים כאשר הבולטים בהם הם קמיני הגז והקמינים שעובדים על עץ. הפעם הרשו לי להתמקד בסוג הקמינים הראשון, אלו אשר עובדים על גז.

קמינים העובדים על גז לחיסכון בעלויות

אמצעים לחימום הבית יכולים להשפיע מאוד על הוצאות האנרגיה שלכם. קמינים העובדים על גז אולי יקרים יותר מאמצעי חימום חשמליים ודורשים התקנה יחסית  מורכבת. אך בטווח הארוך קמיני גז משתלמים מאוד מבחינה אנרגטית. גם כאשר מכבים את הקמין הוא עדיין ממשיך לפלוט חום רב ולחמם את הבית. בעולם בו מחירי האנרגיה אינם זולים, מחירי הגז נחשבים לאלטרנטיבה זולה יחסית. קמיני הגז מציבים תחרות גם לסוגי קמינים אחרים וגם לאמצעי חימום סטנדרטיים כמו תנורים חשמליים.

שליטה על הטמפרטורה

קמינים העובדים על גז מאפשרים לכם לשלוט על הטמפרטורה המופקת בצורה מדויקת. הקמינים מגיעים עם מערכת שליטה המווסתת את עצמת הגז ובהתאם לכך את גובה הלהבות. השימוש בגז מאפשר שליטה מיידית על עצמת הטמפרטורה, דבר שפחות אפשרי בקמינים העובדים על עץ. הקמינים המודרניים העובדים על גז עושים שימוש בתרמוסטט ובטיימר וכך אתם יכולים לשלוט היטב בטמפרטורה בבית מבלי להיות מודאגים שיהיה קר או חם מידי ומבלי לפחד שתירדמו מבלי לכבות את הקמין, פשוט שמים טיימר.

ניקיון

באופן מסורתי ניקיון קמינים ואחים נחשב לדבר מסובך ומלוכלך מאוד. קמינים ואחים העובדים על הסקת עץ אכן יוצרים לכלוך רב  ואנשים נרתעים מאוד מלנקות אותם; לעתים הם אפילו מזמינים אנשי מקצוע מיוחדים לניקוי ותחזוקה. כאשר יש קמין עץ תמיד ישנו חשש כל פעם שהפיח יתפזר לכל עבר. לעומת זאת קמינים העובדים על גז שומרים על רמת ניקיון גבוהה מאוד ואין צורך לפתוח את הדלת ולהתחיל להתעסק עם בולי עץ ופיח. כאשר עושים שימוש בגז אתם גם חוסכים לעצמכם את הצורך באחסון בולי עץ מלוכלכים בסלון.

ולצד היתרונות הרבים של קמינים, חושב להזכיר שמדובר בפריט בעל יופי עיצובי יוצא דופן. קמינים הם לא רק אמצעי חימום אלא גם אמצעי לאווירה נעימה המושגת גם בזכות העיצוב.

עיצוב הבית – האלמנט שחסר

מכירים את זה שהשקעתם בעיצוב הבית אך אתם עדין מרגישים שחסר משהו שימלא את החלל. אתם לא בטוחים האם זהו עוד פריט ריהוט, פסל או אולי תמונה. אבל מה שבטוח זה שאתם מרגישים שחסר משהו בבית, חסר משהו בעל נפח ורגש אשר יכול לתרום אווירה בבית. במקרה כזה ברצוני להמליץ לכם על קמינים לבית. אתם אולי מרימים גבה ולא מבינים מה הקשר לקמינים, הרי קמין עץ הוא דבר אשר נועד לחמם את הבית בימי החורף. מה לקמין ולעיצוב?

זה נכון שלקמין ישנה פונקציה חשובה של חימום הבית בימי החורף הקרים אך האמת שקמינים הם הרבה יותר מתנור חימום. קמינים הם פריט עיצובי בעל משמעות פרקטית. בעונת החורף הוא יכול לחמם עבורכם את הבית בשאר ימי השנה, כולל בחורף הוא משמש כאלמנט עיצובי מרשים בבית. ולא רק הקמין אלא גם כל האקססוריז אשר מגיעים ביחד איתו – כלי עבודה, בולי עץ וארובה.

לכל אחד ישנו סגנון עיצובי אחר בבית, למשל יש המעצבים את ביתם בסגנון אנגלי עתיק, יש המעדיפים סגנון כפרי קולוניאלי ויש הרוצים סגנון אסיאתי. לכל אחד יש את הטעם שלו והעיצוב שלו בבית. אז איך קמין משתלב לכם בתוך זה? היצע הקמינים הוא אדיר, הם מגיעים בכל הגדלים, הצבעים והסגנונות ותמיד אפשר למצוא את הקמין הייחודי המתאים לבית שלכם ומהווה את הטאצ' שהיה חסר לכם בעיצוב הבית. ישנם קמינים בעיצובים שונים המיוצרים בארה"ב, אנגליה, גרמניה, צרפת, מדינות סקנדינביה, רוסיה, סין ועוד. כל יצרן והמודלים הייחודיים שלו.

כאשר מכניסים קמין עץ לבית, בהרה מקרים ממש מעצבים פינת נעימה מסביבו הכוללת מקום ישיבה שטיח וכל מה שצריך בשביל להרגיש בנוח בימי החורף הקרים בהם אתם יושבים מול האש עם כוס תה או יין אדום ביד. זה מזכיר לי שעיצוב הוא לא רק אסתטיקה והתאמת צבעים אלא גם אווירה המשפיעה על כל החושים. מהבחינה הזו קמינים עונים על כל הציפיות הם מפיצים חום ורומנטיקה בכל הבית ואפילו ניחוח של בולי עץ ותאורה של אש מרצדת.

כאשר אתם רוכשים קמין עץ אל תשכחו זאת, אתם רוכשים פריט יוקרתי אשר תורם לעיצוב ולאווירה בבית מלבד הצורך הפרקטי בחימום הבית. יתכן שמדובר בפריט יחסית יקר הדורש גם התקנת ארובה אך האמינו לי שהתוצאה משתלמת ביותר. קמין אפילו מעלה את ערך הבית. כאשר אתם רוכשים קמין, חשוב שתתייעצו עם המתקנים על אפשרויות המיקום וההתקנה אך לא רק עם המתקינים אלא גם עם מעצב פנים. כך תוכלו לקבל את מיטב התועלת מהקמין, הן מבחינת החום והן מבחינת העיצוב.

בחירת המיקום האידיאלי עבור קמין עץ

 אנשים רבים המתעניינים ברכישת קמין שואלים אותי היכן למקם את הקמין. אנשים שמכירים את התחום וכבר היה להם פעם קמין בדרך כלל יודעים את התשובה בזכות הניסיון האישי שלהם. אך אנשים שעבורם זו הפעם הראשונה שהם רוכשים קמין אינם בטוחים היכן למקמו. השאלה היכן למקם את הקמין היא בהחלט שאלה במקום, קמין עץ הוא אינו תנור חשמלי נייד אותו מזיזים ממקום למקום בקלות. קמין עץ דורש חיבור לארובה דבר המגביל מאוד את הניידות של קמין העץ. יש לחשוב היטב ולעשות את השיקולים לפני שממקמים את הקמין, ברגע שנמקם את הקמין, הזזתו היא פרוצדורה אשר תגרם לכם להוציא שוב כספים על עלויות התקנה חדשות. אז עבור כל מי שנמצא בשלבי רכישה של קמין עץ או שחושב על רכישה של קמין עץ, להלן מדריך קטן אשר יעזור לכם להחליט.

מיקום קמין עץ ביחס לשאר הבית

קמין עץ הוא כמו הלב של הבית, הוא מפיץ חום ואווירה לכל רכבי הבית, אך על מנת ליהנות מחום זה יש למקום אותו במקום מרכזי, בדיוק כמו הלב הנמצא אי שם באמצע, במרכז הגוף. כאשר אני מדבר על מרכז הבית, איני מתכוון אך ורק למרכז הפיזי של הבית מבחינה טכנית. הכוונה היא גם למרכז הבית מבחינת הפעילות,  בימי החורף תוכלו ליהנות מהקמין כתפאורת רקע לכל הפעילות של המשפחה המתקבצת מסביבו. זה מעצים את משמעות המושג לב הבית. מסיבה זו הסלון הוא הוא בדרך כלל המקום המתאים ביותר למיקום הקמין.

אני לא רוצה להיכנס עכשיו לכל נושא דרישות הבטיחות של קמין עץ, זה תלוי בסוג הקמין והארובה. מידע מדויק תוכלו לקבל אצל המשווקים. אך חשוב להיות מודעים שישנן דרישות טכניות מסוימות הקשורות לאוורור. לכן יש לבדוק עם מתקיני הקמין שסביבת ההתקנה של הקמין היא בטוחה עבר קמין עץ הפולט חום. דרישות הבטיחות נועדו למנוע מקרים של שריפה ופליטת גזים רעילים וחשוב להקפיד עליהם. קמין עץ אינו נחשב לאמצעי חימום מסוכן כל עוד מקפידים על ההוראות.

פקטור מרכזי בהחלטה על מיקום קמין עץ הוא בהרבה מקרים מחיר התקנה. התקנת קמין עץ היא בעלת עלויות משתנות התלויות מאוד במיקום שלו. כל מבנה והתנאים הפיזיים שלו המשפיעים על המורכבות של התקנת התשתיות. זהו עניין טכני ויש להתייעץ עם מתקין קמינים ולראות מהן האפשרויות העומדות בפניכם. יתכן שחשוב לכם להתקין את הקמין במקום מסוים, אפילו במחיר של עלויות גבוהות. יתכן גם ההפך, שבגלל העלויות הגבוהות תתפשרו על מיקום הקמין. אלו הם שיקולים מאוד אישיים הקשורים למבנה הבית שלכם ולשיקולי התקציב.

אביזרים לקמיני עץ

התקנת קמין עץ בבית היא דרך מעולה לחמם את הבית בימי החורף ויש לה אפילו יתרונות נוספים שאינכם חושבים עליהם; למשל התקנת קמין עץ עשויה לעלות את ערכו של הנכס.  אם תבחרו בהתקנת קמינים בבית, ובפרט אם תבחרו בהתקנת קמין עץ; ישנם מספר אביזרי נלווים אשר ישמשו אתכם. לפני שאפרט את רשימת הפריטים השונים, חשוב לציין שקמין זהו עניין של לייפ סטייל ולא רק אמצעי חימום. הדבר מתבטא גם באביזרים הנלווים אשר בדרך כלל מעוצבים ברמת גימור ואיכות גבוהים מאוד. יש הבוחרים להצניע את האביזרים הנלווים ויש הבוחרים להציגם לראווה… כפי שכבר אמרתי זהו עניין של לייף סטייל.

אז כפי שהבנתם קמין עץ דורש שימוש בכלים מסוימים ואביזרים לצורך התפעול השוטף שלו, להלן הרשימה:

חומר בעירה – יש צורך בחומרי בעירה עבור קמין עץ. ישנם סוגים שונים של בולי עץ ולכל אחד מהן התכונות המיוחדות שלו, כמו למשל אקליפטוס, סיסם הודי, אורן, הדרים, ברושים ועוד. לחילופין ניתן להשתמש בפתיתי עץ.

כלי עבודה – לעתים יש צורך לטפל באש הבוערת, למשל להוסיף עוד בול עציo להזיז ולסדר את בולי העץ הבוערים בתוך הקמין. בגמר השימוש יש גם להבריש ולנקות היטב. מן הסתם יש צורך בכלי עבודה לעשות זאת. ישנו סט סטנדרטי הכולל בדרך כלל מלקחיים להרמת פיסות עץ, דוקרן, כף ומברשת לניקוי. כלי עבודה אלו מגיעים בדרך כלל בסט יוקרתי על מעמד. אנשים רבים מתייחסים אל סט כלי העבודה כאל עוד אלמנט עיצובי, בדיוק כמו הקמין עצמו.

מד לחות – אם יש לכם קמין עץ ואתם משתמשים בבולי עץ אז תצטרכו מד לחות על מנת לבחור את פיסות העץ היבשות ביותר. ככל שהעץ יותר יבש כך זה יותר טוב, יבוש מלא של עץ הוא תהליך ארוך של כשנתיים. כאשר רוכשים עצים לבעירה הם אמורים כבר להיות יבשים, בעזרת מד לחות תוכלו לבדוק את איכותם ועד כמה הם יבשים. תמיד תוכלו לברור את פיסות העץ היבשות יותר ואת אלו שעוד קצת לחות תוכלו להשאיר לשנה הבאה. הלחות המתאימה היא לחות הנמוכה מ 15%. אם בכוונתכם להשתמש בבולי עץ שמוקרם בגזם מהגינה שלכם, תצטרכו להמתין זמן רב עד אשר הם יהיו ברמת היובש המתאימה.

אחסון העצים – אם בחרתם להסיק את הבית בעזרת קמין עץ אז תצטרכו להחזיק מלאי של גזרי עץ. הדרך המומלצת היא להחזיק כמות גדולה יחסית במחסן כלשהו וכמו קטנה יותר בקרבת האח. במצב כזה כל כמה ימים תצטרכו להביא כמה חתיכות עץ מהמחסן אל קרבת הקמין. מהי כמות גדולה מהי כמות קטנה זהו עניין מאוד אינדיווידואלי, תלוי באיזו תדירות אתם משתמשים בקמין עץ. מבחינתי כמות גדולה היא מלאי של עצים לחורף הנוכחי ולחורף הבא, כמות קטנה היא מלאי של עצים ליום או יומיים של בעירה.

קמין עץ – טאץ' עיצובי לבית

עיצוב הוא סוג מסוים של אומנות הוא משלב בין שלוש תכונות, האחת היא השימושיות והשנייה היא המראה האסתטי. התכונה השלישית היא האווירה והרגש שהעיצוב מעורר בנו. לדוגמה צבעים מסוימים מעוררים בנו רגשות מסוימים. עכשיו בואו הדבר על קמין עץ ונראה איך הוא מקיים את התכונות העיצוביות. קמין עץ הוא הפרטנר הטבעי לעיצוב הבית מכיוון שהוא משלב את כל תכונות העיצוב ונותן להן עומק רב.

ראשית כל הקמין הוא דבר שימושי, בעונת החורף הוא יוצר חום ומחמם לנו את הבית. כל העיצוב של קמין עץ נועד לחמם את הבית בצורה היעילה ביותר, תוך כדי דגש על בטיחות ונוחות השימוש. כאשר הטמפרטורות יורדות, שמים כמה בולי עץ בקמין ומציתים אותו. תוך דקות החום ממלא את הבית. זוהי פונקציית השימושיות של העיצוב בחורף, אך בקיץ כאשר הטמפרטורות עולות, הקמין ממשיך לעבוד, אך במקום אמצעי חימום הוא הופך להיות אמצעי דקורטיבי.

קמין עץ הוא אינו כבשן תעשייתי, היצרנים לוקחים בחשבון שהוא עומד במקום מרכזי בבית  ולכן מקפידים על עיצובי מבחנה אסתטית. קמין עץ עשוי מיציקת ברזל ברמת גימור גבוהה מאוד ולפי סגנונות עיצוביים שונים הבאים לידי ביטוי גם בפרטים הקטנים. העיצוב אינו מסתיים אך ורק בקמין עצמו אלא כולל גם את הארובה. הארובה יוצאת מן הקמין ועוברת בתוך הבית, לכן לא ניתן להזניח אותה, אחרת תיווצר ניגודיות אשר תפגע בכל העיצוב שלכם. קמין עץ דורש גם אביזרים נלווים מלבד הארובה, כמו למשל מתקן לאחסון בולי העץ. כמו הקמין, גם הפריטים הנלווים לו הם פריטים מעוצבים המגעים בסגנונות שונים. יש הבוחרים להצניע את מעמד העץ וכלי העבודה במקום נסתר ויש הבוחרים להדגיש אותם בזכות המראה העיצובי שלהם.

אך כפי שכבר אמרתי בהתחלה, עיצוב הוא לא רק מראה אלא גם רגש ואווירה. מסתבר שקמין עץ מעורר אצל אנשים מגוון רגשות בזכות המראה, החום והריח. קמין עץ מזוהה אצל אנשים רבים עם רומנטיקה, חמימות, תחושת ביתיות ואותנטיות. התקנה של קמין עץ בבית תביא איתה את תכונות אלו לבית שלכם ותתרום רבות לאווירה בבית.

ישנם בתים בסגנונות עיצובים שונים, אלו יכולים להיות  עיצובים מודרניים בסגנון הייטק ולעתים סגנון כפרי או אחר. ישנה תפיסה מוטעה ביחס לקמינים כאילו הם מתאימים לבתים בעלי סגנון עתיק המשולב עם ריהוט אנגלי או משהו בסגנון. האמת שזו טעות גדולה, היצרנים של קמיני העץ מייצרים קמינים בסגנונות שונים המתאימים לכל עיצוב שרק תרצו. ישנם קמינים בעלי גימורים קלסיים וישנם קמינים בעלי גימורים פשוטים וחלקים ואפילו צבעוניים, לכל בית יש את הקמין המיוחד המתאים לו.

הסקת קמין עץ

בחורף כאשר אנו רוצים לחמם את הבית, עומדות בפנינו אפשרויות שונות, כמו למשל תנורי חשמל או קמינים מסוגים שונים (קמין עץ, קמין גז…). אני לא אמנה את היתרונות והחסרונות של כל אחד מאמצעי החימום, מאמר זה מיודע עבור אלו מכם אשר בחרו לחמם את הבית באמצעות קמין עץ יש צורך בחומרי הסקה. חשוב להזכיר שקמין עץ לא בהכרח דורש שימוש בבולי עץ, כיום ישנם פתרונות אחרים, טובים לא פחות.

הסקת קמין עץ באמצעות פתיתי עץ

רוב קמיני העץ תומכים בשימוש בפתיתי עץ בתור חומר דלק עבור הקמין במקום בולי עץ. פתיתי העץ הם מוצר העשוי פסולת עץ אשר נדחסה לתוך פתיתים קטנים. אל תטעו, אין מדובר בשבבי עץ אלא בפתיתים. באנגלית קוראים לזה PELLET WOOD. ישנם מפעלים מיוחדים המייצרים את פתיתים אלו, זהו לא חומר סינטטי. זהו חומר טבעי העשוי מפסולת עץ שהיא תוצר לוואי של תעשיות שונות. חומרי הגלם המשמים להכנת פתיתי עץ יכולים להיות נסורת ופסולת מנגריות ומפעלים לעיבוד עץ, פסולת של תעשיית הנייר, גזם אורגני, פסולת של תעשיית המזון ועוד. כל החומרים השונים נטחנים והופכים לעיסה ממנה מכונות מיוחדות מייצרות פתיתים קטנים המשמשים להסקת קמין עץ. אך זכרו, לא כל קמין מתאים לפתיתי עץ, יש לבדוק זאת עם היצרן.

לפתיתי העץ ישנם מספר יתרונות:

  • תרומה סביבתית – יש כאן ניצול מקסימאלי של חומרי גלם במפעלים ויש לזה השלכות סביבתיות. כאשר עץ נכרת ומעובד להיות עץ עבור שימוש של נגריות, ישנו חלק שהולך לאיבוד ולא ניתן להשתמש בו. אחר כך בנגריות העץ נחתך למידות מסוימות ותמיד נשארות חתיכות עץ שהן קטנות מידי בשביל לבנות רהיטים. כך שבסופו של דבר חלק גדול מהעץ פשוט הולך לאיבוד ולא משתמשים בו וכך יערות הגשם נעלמים במהרה. לעומת זאת כאשר מייצרים מהשאריות במפעלים פתיתים להסקת קמין עץ ישנו ניצול מקסימלי של חומר הגלם והפחתת הנזק הסביבתי.
  • פתיתי העץ הם קטנים ויכולים בקלות להיכנס לשקים ולמלא קונטיינרים. המשמעות של זה היא שמדובר במוצר אשר קל לשנע אותו וזה מוריד את עלותו. למשאית מלאה בפתיתי עץ יש יותר ערך אנרגטי מאשר למשאית המלאה בבולי עץ. הובלה והאחסון הם פשוטים יותר ולכן המחירים זולים יותר.
  • אין צורך במתקן מיוחד בבית כמו במקרה של בולי עץ. ניתן בקלות לאחסן את הפתיתים עבור קמין עץ בכול חלל פנוי שיש לכם.
  • פתיתי עץ הם אידיאליים עבור קמין עץ, יש להם את כל התכונות אשר הופכות אותם לחומר הסקה מעולה. יש להם רמת לחות נמוכה מעוד וערך קלורי גבוה מאוד. קילוגרם אחד של פתיתי עץ עולה שקלים בודדים.
  • הם ידידותיים לסביבה, בזכות הבעירה המעולה שלהם הם פולטים מעט מאוד גזים.

קמינים העובדים על סוגים שונים של דלקים

בדרך כלל אנו מדברים על קמיני עץ או קמיני גז או קמינים העובדים על סוגים אחרים של דלקים. אך האמת היא שישנם גם סוגי קמינים היכולים לעבוד במקביל על סוגים שונים של דלקים. אך לפני שתשפכו נפט לתנור העץ שלכם, הרשו לי להדגיש כי מדובר בקמינים אשר תוכננו מלכתחילה עבור סוגים שונים של דלקים. בשום פנים ואופן אין להשתמש בחומר דלק שאינו תואם לדרך השימוש של הקמין.

קמינים העובדים על סוגים שונים של דלקים (Multi fuel stove) הולכים וצוברים פופולריות. השיפורים הטכנולוגיים הופכים אותם ליותר פרקטיים וגם יחסית קל לנקות ולתחזק אותם. הרבה מאוד מהקמינים המשתייכים לקטגוריה זו כבר מגיעים עם תוספות המקלות על הניקוי שלהם כמו המערכת לניקוי חלון הקמין ומגשים לאפר.

עלויות השימוש ב Multi Fuel Stove

עלויות אנרגיה משתנות, מחירים עולים ויורדים. היום זה נפט מחר זה גז, תמיד ישנן תנודות בשוק האנרגיה. אולי הן לא קורות מהיום למחר אך קמינים מחזיקים מעמד שנים רבות ובתקופת חייהם לא אחת מתהפכות המגמות במחירי האנרגיה. שימוש בקמינים התומכים בדלקים שונים מאפשר לכם לחסוך בהוצאות האנרגיה. בכל רגע נתון אתם יכולים לעשות את שיקולי המחיר ולבחור את חומר הדלק המתאים לחימום הבית, ללא שום צורך בהחלפת הקמין והשקעה בתשתיות יקרות. ישנה השקעה חד פעמים בהתקנת הקמין ולאחר מכן אתם חופשיים לעבור להשתמש בדלקים שונים לפי רצונכם. יתכן שדלק מסוים שהיום הוא זול יהפוך ליקר עוד 10 שנים וכך אתם תוכלו בקלות להחליף את מקור האנרגיה לחימום.

כאשר חושבים על עלויות שימוש של קמינים, יש לקחת בחשבון גם את יעילות הבעירה של כל חומר דלק, כלומר מהי תפוקת האנרגיה שלו. יתכן שחומר דלק מסוים הוא לכאורה זול אך תצטרכו לשרוף יותר על מנת לחמם את הבית. השיקול נוסף שאנשים עושים במקביל לשיקול המחיר הוא השיקול הסביבתי. עם העלייה במודעות לנושאים סביבתיים אנשים מחפשים פתרונות ידידותיים לסביבה ומעדיפים לזנוח את השימוש בדלקים פוסיליים. רמת הידידותיות לסביבה של הקמין נקבעת בעיקר על פי סוג הדלק, היתרון של קמינים העובדים על סוגים שונים של דלקים הוא שהם מאפשרים לכם לבחור את סוג הדלק שאתם רוצים, עץ לדוגמה הוא בחירה ידידותית מאוד לסביבה.

גם קמינים התומכים בסוגים שונים של דלק מגיעים בעיצובים וסגנונות שונים, אם ברצונכם לקנות קמין מסוג זה תוכלו לחפש אחד המתאים לעיצוב הבית שלכם. בחירת קמין והתקנתו היא לא עניין של מהיום למחר, מומלץ לקחת את הזמן, לתכנן ולחשוב. דווקא בגלל זה מומלץ כבר עכשיו בעונה החמה להתחיל לחפש את הקמין המתאים עבורכם.

אביזרים לקמינים

קמינים לפעמים דורשים מספר אביזרים משלימים ההופכים את השימוש והתפעול בקמין לקל ונוח. הבה נבחן חלק מהאביזרים הנלווים בהם משתמשים בעלי קמינים.

סט כלי עבודה – מאפיין עיקרי של קמיני עץ וגם עבור אח. מדובר בסט של כלי עבודה המאפשר לטפל בעץ הבוער והאפר בקלות ויעילות ובעיקר מבלי לגעת בהם בידיים. הסט כולל בדרך כלל מלקחיים, דוקרן, כף ומברשת ובדרך כלל מגיע עם מעמד מיוחד המאפשר לתלות עליו את כלי העבודה. כמו שהקמין הוא לא רק כל אמצעי חימום אלא גם פריט עיצובי, בדיוק אותו הדבר עם סט כלי העבודה. בדרך כלל מדובר בסט כלי עבודה מעוצבים הנתלים על מעמד יוקרתי הנמצא בקרבת הקמינים. ישנם סטים לכלי עבודה ברמות מחירים שונות, חלקם מעוצבים בסטנדרטים גבוהים מאוד ויוקרתיים.

מד לחות לעצים – אם לא ידעתם, גזרי העץ שבהם אתם משתמשים להבערת האש בקמין עברו תהליך ארוך של ייבוש. ככל שהעץ יותר יבש כך הבעירה יותר יעילה. בשום פנים ואופן אין להשתמש בעצים טריים שזה עתה נחטבו בתוך הקמין. העצים שאתם מקבלים מהספקים אמורים להיות עצים שכבר עברו תהליך ארוך של ייבוש.  למקרה שאתם רוצים לוודא שהם אכן יבשים במידה הנכונה, ואם צריך להשאירם להתייבש לעוד כמה חודשים, אז ניתן לבדוק באמצעות מד לחות. כמו כן אם יש בולי עץ מהגינה שלכם ואת רוצים להשתמש בהם, ובהנחה שיש לכם סבלנות רבה, תצטרכו להעמידם לייבוש ולבדוק את רמת הלחות על מנת לראות מתי ניתן להשתמש בהם. עצים המתאימים לשריפה הם עצים בהם הלחות היא פחות מ 15%. בעזרת מד לחות פשוט העובד על בטריות תוכלו לבדוק את רמת הלחות בעץ.

אמצעי להבערת הקמין – כידוע אין להדליק את הקמינים באמצעות נפט או חומר מתלקח אחר. ישנם חומרים מיוחדים אשר נודעו להבערת הקמין. כמו למשל דורהפליים – זהו מוצר העשוי משילוב של שבבי עץ ודונג ובאמצעותו ניתן להדליק אש בקמין. עוד מוצר מומלץ הוא ג'ל על בסיס אלכוהול אשר אינו ולט ריחות או עשן בעת ההדלקה.

מעמד לעצים ומתקני אחסון – כאשר יש לכם בבית קמין עץ עליכם להחזיק מלאי של עצים. את מלאי העצים מומלץ לסדר על מתקן מיוחד המאפשר לעצים להתאוורר. ישנם אנשים המחזיקים שני מתקנים – מתקן ראשון במחסן אן בגינה בו מניחים כמות של בולי עץ. מתקן שני הוא סטנד דקורטיבי המחזיקים בקרבת הקמין ובו מספר בולי עץ המשמשים לבערה באותו היום.

שואב פיח – על מנת לא ללכלך את שואב האבק הביתי בפיח שחור, ישנם שואבי פיח מיוחדים אשר באמצעותם ניתן לנקות את הקמין במהירות וביעילות.